• Vrátenie daní z USA
  • /
  • Blog
  • /
  • Môjmu kamarátovi vrátili všetky dane. V inej spoločnosti mi vypočítali vyšší refund. Prečo?

Môjmu kamarátovi vrátili všetky dane. V inej spoločnosti mi vypočítali vyšší refund. Prečo?

Môjmu kamarátovi vrátili všetky dane. V inej spoločnosti mi vypočítali vyšší refund. Prečo?

Toto sú otázky, s ktorými sa stretávame každý rok. Z tohoto dôvodu sme sa rozhodli napísať článok o tom, prečo takéto otázky vznikajú a na čo si treba dať pri podávaní amerického daňového priznania pozor.

1.       Pravdepodobne najčastejší prípad, s ktorým sa stretávame je nasledovný

“Môjmu kamarátovi, ktorý pracoval u toho istého zamestnávateľa a podal si daňové priznanie cez spoločnosť TurboTax vrátili všetky dane. U vás mi vychádza dokonca nedoplatok. Ako je to možné? Nespravili ste niekde chybu?”

Nie, chybu spravil kamarát, ktorý podal daňové priznanie nesprávne a tým porušil americké daňové predpisy.

-          Spoločnosť TurobTax je online softvér, cez ktorý je možné podať iba daňové priznanie určené pre daňových rezidentov USA – t.z. v 99.9% prípadov iba pre občanov USA

-          WaT študenti sú povinní podať daňové priznanie určené pre nerezidentov, o čom jasne hovoria americké daňové zákony

Ako dôkaz pre naše tvrdenie prikladáme link na stránku amerického daňového úradu, ktorý jasne hovorí o tom, kto je daňový rezident, a kto nie je daňový rezident.

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/determining-an-individuals-tax-residency-status

Rozdiel spočíva v tom, že daňoví rezidenti USA môžu využiť daňovú nezdaniteľnú čiastku cca 13,000 USD, ktorou si znížia zdaniteľný príjem. Daňoví nerezidenti túto možnosť legálne nemajú.

Ak teda študent podá daňové priznanie ako rezident (napr. cez TurboTax), tak si nelegálne zvýši svoj refund o stovky dolárov, čím sa však dopúšťa porušenia amerických daňových zákonov a v prípade zistenia zo strany úradu za to nesie plnú zodpovednosť. Takáto situácia môže viesť k nepríjemným následkom a je v záujme každého študenta, aby sa im vyhol.

Daňový úrad v USA môže vykonať audit daňového priznania až 10 rokov spätne. V prípade, ak nelegálne žiadaný refund vydajú, môžu ho vyžadovať späť až po dobu 10 rokov, spolu s vysokými pokutami, penálmi a úrokmi.

2.       V druhom prípade ide o nasledovný príklad

“Žiadal som si o kalkuláciu daní aj v inej spoločnosti a ich kalkulačka hovorí, že mi vrátia viac daní, ako ste mi vypočítali vy. Ako je to možné?”

V tomto prípade ide opäť o využitie nelegálneho odpočtu z príjmu a to cez tzv. Tax Treaties. Tax Treaty je dohoda medzi krajinami o zamedzení dvojitého zdaňovania a obsahuje viacero bodov, kedy sa môže znížiť príjem v inej krajine o dohodnutú čiastku.

V prvom rade, bod, ktorý spoločnosti využívajú, je určená pre študentov, ktorí v USA študujú a zároveň popri tom v USA pracujú. Nie je určená pre WaT študentov.

Prečo to spoločnosti využívajú, aj keď je to nelegálne? Odpoveď je jednoduchá. Je to veľká výhoda v konkurenčnom boji o klienta, pretože je jasné, že študent si radšej vyberie spoločnosť, ktorá mu sľubuje o stovky dolárov vyšší refund, ako iná spoločnosť.

Je však dôležité poznamenať, že aj v tomto prípade, zodpovedný za podané daňové priznanie je daňovník, a nie spoločnosť, ktorá daňové priznanie podáva. To znamená, ak daňový úrad v USA zistí, že ste nelegálne žiadali vyšší refund, než na aký ste mali nárok, opäť to je porušenie zákona a je to na výhradnej zodpovednosti študenta. Takisto, viacero spoločností na daňové priznanie ani neuvádzajú vašu adresu (čo je takisto zakázané), a preto sa o prípadných problémoch ani nemusíte dozvedieť.

Uvádzame príklad z roku 2022. Študentka sa po kalkulácii v našej spoločnosti, a v inej spoločnosti (ktorú na Slovensku odporúča viacero agentúr okrem CKM) rozhodla pre druhú spoločnosť, pretože jej sľubovali vyšší refund.

Po niekoľkých mesiacoch sa na nás obrátila, či nevieme, prečo jej refund ešte neprišiel. Aj keď to nebola naša klientka, tak sme to preverili a zistili sme, že namiesto refundu jej daňový úrad vypočítal nedoplatok (v takej sume, ktorú sme jej originálne vypočítali my). Okrem toho jej započítali aj pokutu za nesprávne podané daňové priznanie a úroky. Spoločnosť, ktorá za ňu daňové priznanie podala túto študentku ani nekontaktovala. V prípade, ak by sme to nepreverili, tak by sa jej pokuta a plynúce úroky zvyšovali naďalej.

Prečo teda WaT agentúry odporúčajú takúto spoločnosť? Na túto otázku nevieme presne odpovedať, no môžeme sa zamyslieť. Pravdepodobne ide o výšku odmeny, ktorú každá WaT agentúra dostane za klienta, ktorého daňovej spoločnosti odporúči.

Ako si môže daňová spoločnosť dovoliť platiť vysoké odmeny za odporúčanie klientov zo strany WaT agentúr?

Nad touto otázkou sa môžete zamyslieť na základe obrázku na konci článku.


Týmto článkom sme teda chceli povedať hlavne to, aby si každý dal pozor na to, komu zverí do rúk svoje daňové priznanie. Každý daňovník je zodpovedný za svoje daňové priznanie bez ohľadu na to, kto ho za neho podá. Takisto je zodpovedný za všetky dôsledky, ktoré môže plynúť z nesprávne podaného daňového priznania alebo nelegálne žiadaného refundu.

V našej spolčonosti podávame daňové priznanie bez akýchkoľvek nezákonných odpočtov. Preto sa stáva, že vášmu kamarátovi/kamarátke pride viac daní alebo v inej spoločnosti vám vypočítajú vyšší refund.

Ďakujeme,

S pozdravom

Tax Wizard tím