Štátne dane - New York

Veľká väčšina z vás, J-1 študentov, si pre svoj príbeh amerického leta vyberú štát New York. V tomto krátkom popise vám priblížime, ako je na tom New York z pohľadu daní. 

New York je úžasný štát nielen pre život počas leta, ale aj pri podaní daňového priznania. My v Tax Wizard rozlišujeme štáty v USA podľa toho, či sú daňovo prívetivé, alebo nie. Štát New York je pre J-1 študentov pomerne výhodná voľba z pohľadu daňového zaťaženia. 

Pri podávaní daňového priznania v New Yorku môžeme každému z príjmu odrátať 8,000 USD ako nezdaniteľnú položku. To znamená, ak si zarobil/a 8,000 USD a menej, tak sa ti vrátia všetky odvedené štátne dane, ktoré ti zamestnávateľ počas leta strhol z výplaty. 

Navyše, štát New York ponúka aj 45 USD daňový kredit pre každého daňovníka. To znamená, ak si zarobil/a nad 8,000 USD, prvých 45 USD daní sa neplatí. To znamená, že hranica príjmu, pri ktorej neplatíš daň, je až cca 9,200 USD.

V prípade, ak si zarobil/a viac ako 9,200 USD, príjem navyše je zdanený sadzbou cca 4%

Pre lepšiu predstavu uvedieme krátke príklady:


1. Študent Adam zarobil v štáte New York počas leta 8,500 USD a zamestnávateľ mu strhol na účely štátnych daní 360 USD. To znamená, že pri podaní daňového priznania môže Adam požiadať o celú sumu zaplatených štátnych daní. 

2. Študent Peter zarobil v štáte New York počas leta 9,500 USD a zamestnávateľ mu strhol na účely štátnych daní 460 USD. Daňová povinnosť pri zárobku 9,500 USD je pre Petra 15 USD. To znamená, že pri podaní daňového priznania môže Peter žiadať o vrátenie 445 USD. 

3. Študentka Mária zarobila v štáte New York počas leta 11,500 USD a zamestnávateľ jej strhol na účely štátnych daní 560 USD. Daňová povinnosť pri zárobku 11,500 USD je pre Máriu 95 USD. To znamená, že pri podaní daňového priznania môže Mária žiadať o vrátenie 465 USD. 

Ďalšou skvelou správou pre J-1 študentov pracujúcich v New Yorku je rýchlosť vybavenia vrátenia daní. Táto doba od podania daňového priznania po dobu, kedy sa refund objaví na účte klienta, je cca 4-8 týždňov. Z našich skúseností je to najrýchlejší štátny úrad v USA, čo sa týka rýchlosti spracovania daňových priznaní. 

Pre refund daní v New Yorku je možné využiť bežný americký bankový účet, alebo aj Wise účet. 

Veríme, že sme ti týmto článkom pomohli lepšie pochopiť zdaňovanie štátnych daní v New Yorku :)

Tax Wizard tím